jest to miejsce aktywizacji zawodowo-społecznej dedykowanej osobom będących w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Celem klubu integracji społecznej jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Zajęcia prowadzone przez Fundację Eudajmonia w Klubie Samopomocy – fot. DOPS, Kalina Żaczek, Fundacje Ładne Historie.
Prace porządkowe na terenie zielonym w Centrum Integracji Społecznej w Kamieńcu Ząbkowickim – fot. DOPS, Krzysztof Orłowski, Studia 91
Adresaci klubu integracji społecznej
Z zajęć w klubie integracji społecznej może skorzystać każda osoba mająca problemy życiowe związane między innymi z:
które powodują oddalenie się zarówno od rynku pracy, jak i od innych obszarów aktywności społecznej.
Jednocześnie osoby uczestniczące w zajęciach centrum integracji społecznej nie mogą posiadać prawa do: zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, renty strukturalnej, emerytury lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Oferta zajęć w klubie integracji społęcznej
W klubie integracji społecznej organizowane są:
W klubie integracji społecznej mogą być realizowane także zajęcia dla pracowników przedsiębiorstw społecznych (w ramach reintegracji społeczno-zawodowej).
Zajęcia w magazynie, WTZ PROM – fot. DOPS, Kalina Żaczek, Fundacje Ładne Historie.
Prace wykonywane na stolarni pod kierunkiem instruktora praktycznej nauki zawodu – fot. DOPS, Kalina Żaczek, Fundacje Ładne Historie.
Zasady zgłaszania się i korzystania z zajęć w KIS
Udział w klubie integracji społecznej jest dobrowolny i bezpłatny. Nie wymaga również spełnienia tak wielu formalności jak uczestnictwo w zajęciach centrum integracji społecznej. Warunkiem uczestnictwa w klubie integracji społecznej jest realizacja kontraktu socjalnego. Kontrakt socjalny, to pisemna umowa zawarta z osobą ubiegającą się o pomoc, a przedstawicielem jednostki pomocy społecznej, określająca uprawnienia i zobowiązania stron umowy, w ramach wspólnie podejmowanych działań zmierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny.
Zatrudnienie wpierane dla absolwentów KIS
Po zakończeniu udziału w klubie integracji społecznej absolwent może skorzystać z kolejnej formy wsparcia – zatrudnienia wspieranego.
Zatrudnienie wspierane może być realizowane w formie:
fot. DOP – materiał ilustracyjny
Praca w kuchni Centrum Integracji Społecznej w Kamieńcu Ząbkowickim – fot. DOPS, Krzysztof Orłowski, Studia 91
Podstawy prawne funkcjonowania KIS
Klub integracji społecznej może być utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego – gminy lub organizacje pozarządowe i podmioty kościelne i spółdzielnie socjalne osób prawnych. Kluby integracji społecznej podlegają rejestracji. Rejestr klubów prowadzi Wojewoda
Działalność klubu integracji społecznej została określona w przepisach ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2020r. poz. 176, z 2022 r. poz. 218.). SKORZYSTAJ ZE ŹRÓDŁA
Instrukcja korzystania z mapy
Aby poznać ofertę klubów integracji społecznej:
Projekt współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego