Opieka wytchnieniowa ETR

opieka-wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa

Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością i możesz skorzystać z opieki wytchnieniowej.

W czasie, gdy będziesz załatwiał swoje codzienne sprawy lub wyjazd, wykwalifikowany opiekun zapewni opiekę nad Twoim podopiecznym.

W kuchni dziewczynka przygotowuje się do zjedzenia pomarańczy. Towarzyszy jej asystentka. Siedzą przy stole. Dziewczynka się zastanawia, co spróbować. Z boku stoi mama i się przygląda.

Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach programu MRiPS „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” realizowana przez Fundację Eudajmonia Programu MRiPS – Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” – fot. DOPS, Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie

W pokoju córka i mama głaszczą psa.

Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej na terenie powiatu polkowickiego w ramach Programu MRiPS – Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” realizowanego przez Fundację Eudajmonia Programu MRiPS – Opieka wytchnieniowa – edycja 2022”- fot. DOPS, Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie

Taka pomoc może być zapewniona przez kilka godzin, a nawet kilka dni.

Może polegać na tym, że asystent lub opiekun przyjdzie do domu, aby spędzać czas z osobą z niepełnosprawnością.

Asystent może wspierać w wychodzeniu z domu, spotykaniu się z ludźmi.

Pomoże dotrzeć w określone miejsce, może spędzić z Tobą czas wolny. Pójść z Tobą na spacer, do teatru, kina lub muzeum.

Może pomagać Ci podczas koncertów, pikników lub innych imprez.

Opieka wytchnieniowa może polegać także na kilkudniowym pobycie w miejscu, w którym osoba z niepełnosprawnością ma zapewnioną opiekę.

Może to być specjalne mieszkanie z opieką specjalisty, dom pomocy społecznej lub inny ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

Opieka wytchnieniowa może polegać także na wyjeździe do sanatorium, na turnus rechabilitacyjny lub półkolonię.

Otwarty notatnik. W nim napis potrzebuję wsparcia. Na kartkach notatnika lezy telefon, czerwone serduszko i pisak. na monitorze telefonu strona MOPS Wrocław.

fot. DOPS – materiał poglądowy

Jeśli chcesz skorzystać z opieki wytchnieniowej musisz ją wcześniej zarezerwować.  Najpierw sprawdź, czy w twojej miejscowości świadczone są usługi opieki wytchnieniowej.

Najlepiej zadzwoń do instytucji lub organizacji i dowiedź się jakie są warunki korzystania z usług asystenta. Usługi asystenta najczęściej są bezpłatne, ale liczba miejsc i godzin jest ograniczona.

Usługi wytchnieniowe najczęściej są bezpłatne lub pobierana jest niewielka opłata np. 2 zł za każda godzinę. Przed skorzystaniem z pomocy upewnij się, czy nie musisz za nią płacić

Aby poznać dostępną ofertę o usługach opieki wytchnieniowej:

  • kliknij przycisk „przejdź do mapy”
  • wybierz swój powiat, a następnie gminę
  • zaznacz formę wsparcia: Opieka Wytchnieniowa
  • zwróć uwagę na usługi dostępne na terenie całego powiatu
  • skontaktuj się z bezpośrednio z wybraną instytucją.
Skip to content