jest dedykowaną formą wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
Zakład aktywności zawodowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką oferującą:
wraz z zatrudnieniem oraz kompleksowym systemem szkoleń zawodowych dla osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym, u której stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną.
Prezentacja pracy w kuchni w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Wykonywanie pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
W tym miejscu osoby z orzeczoną niepełnoprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym znajdują zatrudnienie i mogą równocześni:
Zakład aktywności zawodowej jako miejsce pracy
Zakład aktywności zawodowej proponuje osobom z niepełnosprawnością dostosowane stanowiska pracy i dostępną (bez barier architektonicznych) infrastrukturę zakładu pracy.
Stanowiska pracy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością są dostosowane do potrzeb i wymagań pracownika – w szczególności do jego:
Budynki i pomieszczenia użytkowane przez zakład aktywności zawodowej muszą uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością w zakresie:
Wykonywanie pracy w kuchni przez zespół pracowników Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Produkcja ozdób świątecznych w Zakładzie Aktywności Społecznej w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
W zakładzie aktywności zawodowej pracownicy otrzymują wsparcie od specjalistycznej kadry zakładu, między innymi od:
Uprawnienia pracownika zakładu aktywności zawodowej
W zakładzie aktywności zawodowej pracownicy otrzymują też dodatkowe przywileje, takie jak:
Siłownia terenowa w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Warsztat pojazdów mechanicznych w ZAZ w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Tak stworzona przyjazna organizacja pracy ma na celu osiągnięcie przez jej pracowników pozytywnych efektów rehabilitacji zawodowej. Efektem rehabilitacji pracowników w zakładzie aktywności zawodowej uzyskanie przez nich:
Podmioty tworzące zakłady aktywności zawodowej
Podmiotami uprawnionymi do utworzenia zakładu aktywności zawodowej są:
Budynek Zakładu Aktywności Zawodowej w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Uslugi poligraficzne w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Świerzawie – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Podstawa prawna funkcjonowania ZAZ
Działalność Zakładów Aktywności Zawodowej reguluje:
Instrukcja korzystania z mapy
Aby poznać ofertę zakładów aktywności zawodowej:
Organizacja pracy na kuchni w ZAZ we Wrocławiu – fot. DOPS, autorka Kalina Żaczek, Fundacja Ładne Historie.
Dobre praktyki z Dolnego Śląska
Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi od 2008 r. nieprzerwaną działalność usługowo-wytwórczą od 2008 r. w trzech branżach: gastronomicznej, poligraficznej i ogrodniczo-porządkowej. Dzięki solidnej i zespołowej pracy pracownicy W ZAZ wypracowali stabilne relacje biznesowe z firmami i samorządem. Zdobywca Certyfikatu jakości – „Zakup Prospołeczny” 2014-2020.
Zakład Aktywności Zawodowej VICTORIA w Wałbrzychu – fot. DOPS, autor Marcin Trzpiot, Pralnia Makerspace Sokołowsko Spółdzielnia Socjalna.
Zakład Aktywności Zawodowej VICTORIA zatrudnia ponad 60 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym oraz umiarkowanym. Zespół ZAZ „Victoria” oferuje usługi poligraficzne, call – center, a także archiwizację oraz niszczenie i digitalizację dokumentów.
Zdobywca Certyfikatu Jakości „Zakup Prospołeczny” 2017-2020.
Ceramika wykonana dla Powiatu Strzelińskiego w ZAZ Celestyn w Mikoszowie – fot. DOPS, Kupuje Społecznie
Zakład Aktywności Zawodowej Celestyn w Mikoszowie od prawie 17 lat współpracuje z firmami i samorządem wykonując zlecenia na spersonalizowane gadżety marketingowe z ceramiki. Zakład zatrudnia 50 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które pracując pod okiem instruktorów wykonują arcydzieła sztuki ceramicznej i rękodzielniczej. Ich pracę charakteryzuje niezwykła staranność i ogromne zaangażowanie. Poprzez indywidualizację programów rehabilitacji ZAZ Celestyn próbuje przygotować swoich pracowników do wykonywania różnorodnych prac na otwartym rynku pracy. Zdobywca Certyfikatu Jakości „Zakup Prospołeczny” 2017-2020.
Projekt współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego